Emocje to głębia życia

Jakkolwiek cywilizacja Zachodu faworyzuje intelekt, wiedzę, kompetencje, racjonalne myślenie itd., to obserwuje się obecnie stopniowo ponowne odkrywanie znaczenia emocji w szerokim wachlarzu codziennych sytuacji. Duża w tym zasługa psychoterapii i psychologii a także różnych inicjatyw wspierania potencjału ludzkiego.

Przez długi czas pokutował stereotypowy obraz człowieka dojrzałego jako kogoś, kto emocji nie ma lub przynajmniej w żaden sposób się im nie poddaje. Nowoczesna psychologia obala ten mit. Można być racjonalnym, niemal bezemocjonalnym, i w sensie terapeutycznym nie być wcale dojrzałą jednostką. Można być emocjonalnym i bardzo dojrzałym.

Człowiek jest istotą emocjonalną, intelektualną, duchową, fizyczną a nade wszystko jednością łączącą te sfery. Jest jednocześnie racjonalny i irracjonalny. Logiczny i nielogiczny. Osoby wkraczające na ścieżki własnego rozwoju zaczynają na nowo odkrywać możliwości, jakie niosą ze sobą emocje.

Ekspresja emocji na twarzy

Emotions, aut. allyaubry, licencja: CC BY 2.0

Tak, jak posiadamy dwie półkule mózgowe (każda odpowiedzialna za nieco inne funkcje), tak posiadamy możliwość funkcjonowania logicznego, analitycznego (lewa półkula) jak i intuicyjnego, emocjonalnego, nieliniowego (prawa półkula).

Emocje to nie wróg, to źródło ważnych informacji, co się z nami dzieje, czego potrzebujemy, co nam grozi. Nawet złość nie jest czymś złym, dopóki nie wyrażamy jej w formie przemocy. Złość może być konstruktywnie spożytkowana do obrony siebie, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Pomaga stawiać granice temu, co mogłoby nam zaszkodzić, lub czego sobie po prostu nie życzymy.  Podobnie informacji dostarcza nam smutek, lęk / strach, niepokój, radość. Ukierunkowują nas do zaspokojenia pewnych potrzeb, zapraszają, by się w nie wsłuchać.

Ale korzystanie z emocji nie jest proste. Wielu ludziom przysparzają one więcej kłopotu niż jasności. Niektóre przytłaczają. Człowiek może nie wiedzieć, co czuje, dlaczego, co to znaczy i co z tym zrobić. Nie dziwi więc, że wzrasta popyt na specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychoterapię. Psychoterapeuta to ktoś, kto tajniki emocji zna niejako od kuchni, od strony mechanizmów ich powstawania i prawidłowej oraz patologicznej regulacji. W czym zatem przede wszystkim pomaga nam psychoterapia? W poznaniu źródeł swoich reakcji emocjonalnych, sposobu ich przebiegu i możliwości modyfikacji, jeśli reakcja emocjonalna rozwija się w niechciany przez nas sposób. Psychoterapia jest dziedziną rozwijającą nasze poznanie siebie i naszą wiedzę o sobie w szczególny sposób: poprzez doświadczanie, ekspresję, niekiedy eksperyment a nie tylko intelektualne rozważania. Zamiast mówić o emocjach, można ich doświadczać, wyrażać i poprzez to lepiej rozumieć, co było pierwotną matrycą określonej reakcji, wzorca czucia i działania.

Na rynku przybywa także literatury fachowej z zakresu samodoskonalenia i rozwoju siebie, a wiele tytułów wprost odnosi się do emocji takich jak: złość, smutek, lęk i nie chodzi w tych książkach bynajmniej o poskromienie tych emocji, lecz także o lepsze zrozumienie i zintegrowanie z osobowością czyli o większą świadomość siebie. Tytuły takie jak „Inteligencja emocjonalna” czy „Płeć mózgu” od dawna są obecne w domach wielu czytelników. Umiejętne korzystanie z dobrej literatury może pomóc tam lepiej współpracować z własnymi emocjami i uczuciami, pozostanie jednak ważny, kolejny etap praktykowania w życiu. A najważniejsze jest indywidualne odkrycie, że każda emocja coś znaczy i jest po coś, nawet, jeśli jest nieprzyjemna.

Życie blisko swoich emocji może więc być bogatsze, mieć wyraźniejszy smak, ożywiać martwe często relacje z ludźmi a przede wszystkim dodawać tego ważnego wymiaru człowieczeństwa, jakim jest czucie. Człowiek bez emocji byłby niepełny, tak jak niepełna byłaby osoba bez refleksji, bez ciała, bez duszy. Mądry, kto znajdzie równowagę między wszystkimi integralnymi sferami osoby.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s