Psychoterapia dla studentów

Czas studiów kojarzy się w późniejszych latach życia z okresem pozytywnym; czasem nieograniczonego dostępu wiedzy z jednej strony oraz licznych młodzieńczych radości i beztroski z drugiej strony. Łatwo zapominamy o rozlicznych stresach lat studenckich. Studenci też mają problemy i wielu z nich korzysta z psychoterapii. Co sprowadza studenta do psychoterapeuty?

Okres studiów przypada na ważny moment rozwoju człowieka, jakim jest zamknięcie etapu dorastania i wejście we wczesną dorosłość. Z jednej strony nie jest się już nastolatkiem, sterowanym w dużej mierze przez autorytety rodzicielskie lub szkolne, z drugiej strony, nie jest się jeszcze w pełni samodzielną osobą.

Dziś wielu studentów funkcjonuje tak, jakby studia były przedłużeniem okresu szkolnego, co z pewnością wydłuża start w dorosłość. Są zależni finansowo od rodziców albo z nimi mieszkają jeszcze po ukończeniu studiów. Zresztą – system nauczania na wielu kierunkach lub wydziałach przypomina tzw. „szkółkę”, zupełnie nie sprzyjającą rozwijaniu samodzielności.

Problemy, z jakimi studenci zgłaszają się na psychoterapię można pogrupować w następujące kategorie. Wynikają one z obserwacji autora, zajmującego się m.in. psychoterapią osób we wczesnej dorosłości.

  1. Trudności w emocjonalnym odseparowaniu się od rodziny i w budowaniu własnej, dorosłej tożsamości. Jest to okres, w którym dotychczasowe relacje z rodziną pochodzenia nie zostały jeszcze przedefiniowane w kierunku większej autonomii, a młody człowiek nie założył jeszcze własnej rodziny.
  2. Trudności w budowaniu bliskich związków damsko-męskich. Większość studentów w tym okresie tworzy swoje pierwsze, poważniejsze związki i doświadcza w nich zarówno silnych, pozytywnych uczuć jak i trudności emocjonalnych.
  3. Kryzysowi wczesnej dorosłości towarzyszą problemy natury egzystencjalnej, jak poszukiwanie sensu życia lub zwątpienie w jego sens. Młody człowiek kolejny raz mierzy się z kwestiami filozoficznymi, fundamentalnymi dla jego życia. Na to nakłada się szereg frustracji, jakie przynosi kontakt z różnymi aspektami świata dorosłych.
  4. Stres związany bezpośrednio z przebiegiem studiów. Sesje egzaminacyjne, egzaminy ustne, poprawki, a także na niektórych kierunkach klimat ostrej rywalizacji i wzajemnej nieżyczliwości potęgują napięcie. Łatwo wtedy o załamanie własnej siły psychicznej czy zachwianie własnych wartości.
  5. Lęki związane z własną przyszłością. Większość studentów nie ma żadnej, stuprocentowej gwarancji, jak będzie się kształtować ich sytuacja zawodowa i ekonomiczna po ukończeniu studiów. Studiowanie odbywa się w klimacie pewnej niewiadomej.

W czym może pomóc psychoterapia?

Kompetentny psychoterapeuta może pomóc osobie w wieku studenckim wzmocnić poczucie swojej wartości oraz uświadomić sobie, że nie musi ono być związane z wynikami w nauce, statusem ekonomicznym czy przebojowością. Odpowiednio wysoka samoocena będzie miała także przełożenie w sferze relacji intymnych. Jeśli psychoterapia uwzględnia aspekty egzystencjalne, taka pomoc może wzmóc u osoby wspieranej poczucie sensowności własnego życia oraz możliwości twórczego jego kreowania. Psychoterapia pomaga też często odciążyć się z zalegających emocji z wcześniejszych etapów życia, które przeszkadzają w budowaniu swojej dorosłości. Uświadomienie sobie swoich własnych autentycznych pragnień, potrzeb, pozwoli wzmocnić poczucie własnego „ja” jako niezależnego od oczekiwań innych, np. członków rodziny pochodzenia.

Zważywszy, że większość studentów nie dysponuje dużymi zasobami finansowymi, wybór psychologa lub psychoterapeuty jest utrudniony. Na szczęście, w wielu miastach są organizacje pozarządowe, np. stowarzyszenia, oferujące bezpłatną i profesjonalną pomoc psychologiczną dla młodzieży i studentów. Warto skorzystać z tej możliwości, będąc jeszcze studentem, gdyż później pozostanie już tylko korzystanie z pomocy psychoterapeuty w poradni zdrowia psychicznego albo w prywatnym gabinecie. Wprawdzie wiele prywatnych gabinetów psychologicznych i psychoterapeutycznych oferuje zniżki dla studentów, jednak są to i tak dość wysokie ceny, jak na osobę o zazwyczaj niskich dochodach lub zupełnym ich braku. Obecnie przybywa jednak prywatnych placówek psychoterapeutycznych, które mając kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, umożliwiają dorosłej osobie korzystanie z psychoterapii w ramach posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto, przy niektórych wydziałach psychologii, funkcjonują akademickie ośrodki psychoterapii.

Korzystanie z pomocy psychoterapeuty w czasie studiów jest więc często dobrym pomysłem, tak jak i na każdym innym etapie życia związanym ze zmianą, odejściem czegoś starego i nadejściem czegoś nowego. Niektórzy nazywają takie przełomowe etapy życia kryzysami, a jak wiadomo, w czasie kryzysu lub przemiany warto nie być samotnym i zdanym wyłącznie na siebie, lecz korzystać z mądrego wsparcia i poznawać siebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s