Pomoc psychoterapeutyczna – odpłatnie czy na NFZ?

Ważną sprawą dla osoby wybierającej się do psychologa lub psychoterapeuty jest kwestia, czy udać się do specjalisty udzielającego pomocy odpłatnie czy do ośrodka, gdzie pacjent za otrzymaną pomoc nie wnosi opłaty.

Bezpłatnie znacznie łatwiej dostać się do psychologa niż do psychoterapeuty. Znaczna część wysoko wykwalifikowanych psychoterapeutów pracuje prywatnie. Mało atrakcyjne warunki pracy, w tym wynagrodzenie nieproporcjonalne do kosztów wykształcenia się na psychoterapeutę i rozwijania kwalifikacji nie sprzyjają pozostawaniu doświadczonych terapeutów w państwowej służbie zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia - logo

Załóżmy jednak, że w ośrodku prywatnym jak i państwowym pracują jednakowo wykwalifikowani terapeuci. Czy jakość / efektywność obu prowadzonych psychoterapii będzie zbliżona? Nasuwają się wątpliwości. Po pierwsze, psychoterapia w większości podejść terapeutycznych odbywa się zwykle z częstością jednej pięćdziesięciominutowej sesji na tydzień i trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Nie wszystkie placówki państwowe są w stanie zaoferować taki standard. Spotkania w poradniach zdrowia psychicznego odbywają się nierzadko raz na kilka tygodni i trwają trzydzieści minut. Z merytorycznego punktu widzenia taka forma pomocy nie spełnia założeń psychoterapii. Ponadto terapeuci takich placówek przyjmują często kilkudziesięciu pacjentów tygodniowo. Tymczasem praca terapeuty jest nie tylko pracą intelektualną, lecz często wiąże się z dużym zaangażowaniem emocjonalnym i refleksją nad przeżywanymi emocjami. Istnieją także dowody kliniczne, że choćby cząstkowe pokrywanie kosztów własnej terapii sprzyja większemu zaangażowaniu pacjenta i jego jego wyższemu poczuciu współodpowiedzialności za rezultaty wspólnej pracy. Jest to zgodne z potocznym doświadczeniem, że bardziej dbamy o to, co przychodzi nam z trudem. Efekty bezpłatnej pomocy psychologicznej lub terapeutycznej łatwiej będzie podważyć w chwilach zwątpienia.

Istnieje jednak wiele osób zmotywowanych do psychoterapii, których po prostu nie stać na odpłatną pomoc. Pozostaje wtedy starannie wybrać poradnię, która oferuje możliwość spotkania z certyfikowanym psychoterapeutą lub szukać prywatnego gabinetu, w którym terapia jest refundowana przez NFZ (zobacz przykładową listę poznańskich placówek świadczących psychoterapię w ramach NZF).

Lepiej pod względem dostępu do psychoterapii wygląda sytuacja młodzieży, gdyż poza państwowymi poradniami istnieje dla nich wiele organizacji pozarządowych, np. stowarzyszeń młodzieżowych, świadczących pomoc psychologiczną i psychoterapię nieodpłatnie. Również dorośli z problemem uzależnienia, przemocy albo tzw. „DDA” mają większe szanse dostać się na bezpłatną psychoterapię, gdyż pomoc w tych obszarach problemowych częściej jest w jakimś stopniu opłacana przez instytucje, np. PARPA.

Działalność psychologa, psychoterapeuty, psychiatry jest profesją, zawodem, zatem pokutujące jeszcze czasem nastawienie, że psychoterapeuta będzie pracował na wpół charytatywnie, jest mało realistyczne a i sprzyjałoby wypaleniu zawodowemu. Przekonanie takie często wynika z faktu, że w dawniejszych czasach wszelcy „pomagacze” byli ludźmi nieco z boku społeczeństwa, np. szamani, uzdrowiciele, którzy wiedli ubogie życie i z powołania pomagali innym. Podobnie myśli się obecnie o np. księżach a także i lekarzach. Nie byłoby dobrze, aby jedyną motywacją psychoterapeuty był zysk. Jego praca jest jednak konkretną usługą profesjonalną, za którą ma prawo do wynagrodzenia stosownie do wykształcenia i umiejętności.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pomoc psychoterapeutyczna – odpłatnie czy na NFZ?

  1. Prywatnie – straszna drożyzna. jeśli spotkanie kosztuje powiedzmy 100zł, to rok chodzenia na terapie kosztuje 4000zł. :-/ Z kolei na NFZ trudno znaleźć psychologa, który ma miejsca i przyjmuje co tydzień, ja chodze co 2-3 tyg i jakoś na razie idzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s