Drogi Poznania Siebie

Przez tysiąclecia królową poznania siebie była filozofia. Tacy pra-mistrzowie komunikacji interpersonalnej, jak Sokrates czy Platon, zmuszali napotkanych, beztroskich gości agory do refleksji nad własnym bytem i zderzenia z prawdą o sobie. Antyczne poznanie siebie odbywało się jednak przede wszystkim na drodze uczciwej refleksji na temat natury człowieka i jego miejsca w świecie. Prawdziwa rewolucja w metodologii poznania własnej osobowości ruszyła w XIX wieku, wraz z początkiem psychologii jako nauki a później wraz z rozwojem psychoanalizy a następnie innych metod psychoterapii.

droga w Rogalinie koło PoznaniaPoznawanie siebie przeżywa pewnego rodzaju popularność, ale to zdrowa popularność. Wygląda na to, że Polacy zaczynają coraz lepiej orientować się w samych sobie: własnej psychice, emocjach, celach, potrzebach. Współczesne realia stawiają wysokie wymagania w zakresie inteligencji emocjonalnej: aby wypełniać obowiązki w pracy, trzeba być uważnym na emocje, rozpoznawać je i uwzględniać niuanse relacji interpersonalnych. Aby zbudować stabilny związek, trzeba znać siebie, partnera, być empatycznym, gotowym do negocjacji, rozumieć świat partnera. Wszędzie, gdzie w grę wchodzą relacje międzyludzkie, warto znać siebie, swoje emocje, słabe i mocne strony.

W rozwijaniu własnych umiejętności psychologicznych pomaga nam dziś wiele źródeł. Najłatwiej dostępna jest literatura psychologiczna, terapeutyczna, poradniki popularnonaukowe z zakresie psychoterapii i radzenia sobie z emocjami oraz ze stresem (zob. przykład). Jest wiele czasopism, popularyzujących wiedzę o emocjach, komunikacji i technikach nawiązywania głębszego kontaktu z innymi.

W wielu przedsiębiorstwach i firmach prowadzone są dla pracowników szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, w zakres których wchodzi komunikacja interpersonalna, zarządzenie stresem, asertywność, podejmowanie decyzji. Zajęcia takie zwykle prowadzą psycholodzy, mogą to jednak być także np. pedagodzy z wykształceniem trenerskim, psychoterapeuci grupowi.

Stara, sprawdzona prawda powiada jednak, że nigdzie indziej nie dowiemy się o sobie tyle, co od drugiego człowieka. Nie znaczy to, że wszystkie słyszane o sobie słowa są bezwzględną prawdą.

Toteż w poznawaniu siebie znaczną rolę odgrywa psychoterapia z potężnym narzędziem, jakim jest pogłębiona rozmowa terapeutyczna. Dziś coraz więcej osób chodzi do psychoterapeuty. Dzieje się tak dlatego, że wiedza psychoterapeutyczna przestała służyć tylko do leczenia problemów psychicznych, ale koncentruje się także na wspieraniu rozwoju osobowości. Formą pracy nad sobą, która szczególnie sprzyja poznaniu siebie w zetknięciu z innym człowiekiem jest psychoterapia długoterminowa. Podczas szeregu spotkań terapeutycznych jednostka uczy się poznawać własne reakcje, wzorce, adekwatne i nieadekwatne ustosunkowania w relacji z psychoterapeutą. Nie mniej ważną rolę odgrywa w tym psychoterapia grupowa. Tam uczestnicy na żywo stykają się ze swoimi emocjami i uczą się rozumieć je w kontekście dialogu z innym. Psychoterapia grupowa jest środowiskiem bardziej naturalnym od indywidualnej pod tym względem, że szereg powiązań z innymi uczestnikami jest miniaturą codziennych relacji uczestnika grupy. Następuje podobieństwo, odzwierciedlenie relacji codziennych na relacje w kontekście psychoterapii grupowej. W terapii wiele miejsca poświęca się też na uczenie się rozumienia i akceptowania tego, co dzieje się z drugą osobą. Mitem jest, że psychoterapia wspiera egoizm. Terapia uczy kontaktu, a kontakt uczy uwzględniać to, co dzieje się z drugą osobą, często w odpowiedzi na własne działania.

Trzeba bowiem pamiętać, że poznawanie siebie zawsze jest kontekstowe: jesteśmy jacyś z zetknięciu z kimś. Dowiadujemy się o sobie, ponieważ ktoś powie o własnym doświadczeniu spotkania z nami. W pojedynkę można uprawiać refleksję o sobie, ale nie poznanie w relacji z innym.

Parafrazując Wojciecha Eichelbergera: Poznaj siebie, pozwól innym odetchnąć!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s