Psycholog mężczyzna w Poznaniu

Zacznijmy od stereotypu: psycholog mężczyzna to zwykle pan po czterdziestce. Nosi brodę na podobieństwo doktora Freuda, okulary. To nobliwa i wyważona postać. Posiada cechy introwertyzmu, co w kontakcie z pacjentem przejawia się tym, że zbyt wiele nie mówi, jednak wyraża się konkretnie i na temat… Woli jednak być oszczędny w wypowiedziach, a jego ulubione stwierdzenie to „mhm”, z którego słynie. I tak dalej… Ale to oczywiście stereotyp mężczyzny psychologa.

Historia psychologii i psychoterapii zna wielu psychologów mężczyzn, dalekich od stereotypu. Watzlawick, Perls, Erickson, Rogers, Yalom – by wymienić choćby niektórych, niekonwencjonalnych i nieszablonowych w sposobie pracy z pacjentem.

Potencjalni pacjenci, prosząc o wskazanie odpowiedniego psychologa w Poznaniu lub psychoterapeuty, często podkreślają, że ma to być mężczyzna (lub kobieta). Dlaczego tak jest, czy wynika to ze stereotypów, czy też ma merytoryczne i kliniczne uzasadnienie? Na pewno jedno nie wyklucza drugiego.

Chociaż przez długi czas pokutował stereotyp, że lekarz mężczyzna jest bardziej kompetentny, to należy dobitnie stwierdzić, że nie ma on absolutnie żadnego uzasadnienia. Podobnie nonsensem byłoby porównywać kompetencje psychoterapeutów i psychologów mężczyzn i kobiet. Co ciekawe i ważne, w obecnych czasach nie można też uogólniać, że psycholog mężczyzna jest mniej empatyczny i bardziej konkretny niż kobieta. Być może w populacji ogólnej kobiety osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję emocjonalną i empatię oraz werbalną komunikatywność, jednak można założyć, że zawód psychoterapeuty czy psychologa wybierają bardziej empatyczni mężczyźni, toteż nie ma tak dużych różnic między psychologami mężczyznami i kobietami w tym zakresie. Używając sformułowania z teorii Junga można by powiedzieć, że te profesje, związane z pomocą emocjonalną, wybierają mężczyźni z bardziej rozwiniętym pierwiastkiem żeńskim w swojej osobowości.

Psycholog mężczyzna, Humberto Payno, CC BY-SA 3.0
Humberto Payno, CC BY-SA 3.0 Źródło: commons.wikimedia.org/

Na pewno złudzeniem jest przekonanie, że pacjent dobrze wie, dlaczego wybiera jako psychologa mężczyznę lub kobietę. Psychoanalitycy zwróciliby uwagę, że jest to wybór nieświadomy. Chcąc być najbardziej uczciwym, trzeba by stwierdzić, że jest to wybór zarówno świadomy jak i nieświadomy. Np. pacjent może być świadomym, że łatwiej mu się rozmawia z kobietą i jednocześnie nieświadomym głębokich konfliktów dotyczących relacji z matką, pragnienia doznawania opieki, ukrytej wrogości i innych. W stosunku do psychologa mężczyzny przeniesienie dotyczącej ojca będzie bardziej jawne, jednak w dłuższej psychoterapii pojawi się także przeniesienie dotyczące matki i innych osób. Psychologowie społeczni pewnie powiedzieliby o stereotypach, uprzedzeniach bądź schematach związanych w rolą męską i żeńską w danej kulturze. Jeśli jednak pacjent jest sztywno przekonany, że jego psychologiem może być tylko mężczyzna lub kobieta, warto to dokładniej zbadać podczas terapii i odkryć ważne znaczenia takiego wyłącznego nastawienia do płci terapeuty. Tylko czasem wytłumaczenie jest dość oczywiste: np. mężczyźni w sytuacji rozwodowej częściej wybierają psychoterapeutę mężczyznę, tak jak kobiety po doświadczeniu przemocy, terapeutkę kobietę. Motywację do wyboru terapeuty określonej płci należy badać zawsze, jeśli pacjent wnosi, że ma to jakieś znaczenie.

Niestety, jak wszędzie, psychologów mężczyzn w Poznaniu jest znacznie mniej niż kobiet. Zwykle mężczyźni stanowią kilkanaście procent populacji psychologów. Poznań nie odbiega pod tym względem od innych regionów kraju. Trudniej jest znaleźć w Poznaniu psychologa mężczyznę, a jeszcze trudniej certyfikowanego psychoterapeutę mężczyznę, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli nie znasz konkretnej osoby ze wskazania, czeka Cię przeglądnięcie wielu stron poznańskich ośrodków psychologicznych.

Najlepszą bazą psychoterapeutów, która umożliwia wyszukiwanie specjalisty wg płci, jest baza Europejskiego Towarzystwa Psychoterapii (EAP). Na tej stronie mamy możliwość zaznaczenia opcji „female” lub „male”. Co ciekawe, na 365 polskich posiadaczy ECP jest 283 kobiet i 82 mężczyzn. Wadą tej metody wyszukiwania terapeutów jest ograniczenie do wyszukania jedynie posiadaczy certyfikatu ECP.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Psycholog mężczyzna w Poznaniu

  1. Czy wiadomo o jakis badaniach, co by pokazywaly różnice w pracy terapeutycznej kobiet i mężczyzn, w czym są „lepsze” , że tak to ujmę, jako terapeutki kobieta a wczym mężczyźni?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s