Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę w Poznaniu?

Już miałem napisać „jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Poznaniu”, ale wszyscy dziś szukają dobrych psychologów, psychoterapeutów… Co tak naprawdę znaczy „dobry”? Dobry dla kogo? A może dobry to łagodny? Brrr. Wystarczy więc, że będzie odpowiedni.

Okolice Zamku w Poznaniu, Google

Poznań z lotu ptaka. Źródło: Google Maps.

Jeden ze stereotypów na temat Ameryki głosił, że każdy ma tam swojego psychoanalityka. Na temat Polaków pewnie takiego stereotypu nie będzie, ale ilość osób, które korzystają z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry jest prawdopodobnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. Z pewnością większa niż kiedyś jest dziś sama rozpoznawalność zaburzeń i problemów emocjonalnych, jednak sam ten fakt jeszcze nikogo nie sadza na fotelu psychoterapeuty. Skoro jednak tak wiele osób znajduje psychoterapeutę na drodze polecenia przez znajomego, to oznacza, że polecający sam był kiedyś u psychoterapeuty. Nie jest to też żadna moda, po prostu stopień przeciążenia i stresu z jednej strony oraz stopień świadomości siebie z drugiej, jest dziś większy niż kiedyś.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się skorzystać w trudnych chwilach z pomocy kompetentnej osoby, zajmującej się prowadzeniem psychoterapii. Mimo rosnącej oferty w zakresie pomocy psychologicznej i psychoterapii, dotarcie do właściwej osoby nie zawsze jest proste. Jak wygląda pod tym względem sytuacja w Poznaniu?

Poznań to przeszło półmilionowe miasto o bogatej historii, stolica Wielkopolski. Niegdyś bardzo ważny ośrodek religijny i polityczny. Obecnie Poznań jako miasto często pojawia się w wiadomościach, najczęściej podczas omawiania wydarzeń naukowych i handlowych. Nietrudno dziś w każdym dużym mieście Polski znaleźć specjalistę z dowolnej dziedziny medycznej. Być może wpływa na to fakt, że żadna gałąź opieki zdrowotnej nie jest tak intensywnie promowana i reklamowana, jak pomoc świadczona przez psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Również w Poznaniu rozwija się intensywnie sektor medyczny, związany z ochroną zdrowia psychicznego.

Nie jest to dziwne: wg wielu światowych statystyk, w każdej społeczności jest do 20 procent osób potrzebujących pomocy psychoterapeutycznej. Zapotrzebowanie na psychoterapię wykazuje umiarkowaną lecz względnie stałą tendencję rosnącą.

Psychoterapeuci, być może z racji swojej komunikatywności, okazują się specjalistami o dużej przedsiębiorczości i wyczuciu marketingowym. Tak też jest w Poznaniu – przeglądając Internet można się zorientować, że nie jeden psychoterapeuta przygotował swoją witrynę internetową samodzielnie. Facebook jest pełen fanpejdży rozwojowych i terapeutycznych. Przybywa zarówno prywatnych gabinetów psychoterapii jak i specjalistów, posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla wielu mniej zamożnych pacjentów jest to jedyna możliwość terapeutycznej pracy nad sobą, o ile może z niej skorzystać w ramach NFZ. Poznań przyciąga także osoby z dalszych okolic Wielkopolski, ponieważ komunikacja w tym obszarze kraju jest dość dobrze rozwinięta, a małe miejscowości często nie dają tak dużego poczucia dyskrecji w przypadku korzystania z pomocy psychoterapeutycznej.

Jeśli ktoś poszukuje psychoterapii w Poznaniu, ma do dyspozycji kilka sposobów dotarcia do terapeuty:

– może zapytać znajomego lub członka rodziny, który z takiej pomocy już korzystał, aby polecił mu sprawdzonego psychoterapeutę;

– może zapytać swojego lekarza rodzinnego albo psychiatrę, czy zna dobrego specjalistę z zakresu psychoterapii;

– może skorzystać z internetowych forów psychologicznych, często poświęconym konkretnym zaburzeniom i sprawdzić, kogo inni polecają w Poznaniu;

– może skontaktować się w wybranym, towarzystwem terapeutycznym, jak np. Polska Federacja Psychoterapii lub innych towarzystw (najlepiej zrzeszonych w Polskiej Radzie Psychoterapii) i publikujących listy psychoterapeutów w poszczególnych miastach. Jeśli towarzystwo takiej listy nie ma, można poprosić o wskazanie specjalisty w swoim mieście;

– może wreszcie skorzystać z wyszukiwarki internetowej i użyć odpowiedniej formuły, jak „psychoterapia” plus nazwa miejscowości, np. „Poznań”, plus „NFZ” albo „bezpłatnie”.

"psychoterapia poznań" - wyszukiwanie w Google.

Wiele osób „googluje” psychoterapeutów. Źródło: Google

Rzecz jasna, strona internetowa nie mówi z całkowitą pewnością, czy dany psychoterapeuta będzie odpowiedni dla danej osoby, nasunie jednak pewne intuicje, czy skorzystać z pomocy tego specjalisty, czy szukać dalej. Warto nie lekceważyć intuicji. Kolorystyka strony, klimat, jaki z niej przebija, dobór słów, a przede wszystkim ważne jest rzetelne i przejrzyste przedstawienie przez danego psychoterapeutę informacji o sobie: kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. Od psychoterapeuty, jak każdego, kto trudni się pomaganiem, należy oczekiwać najdalej posuniętej uczciwości. O tym, czy psychoterapeuta, do którego się udajemy, odpowiada naszym oczekiwaniom, przekonamy się pewnie dopiero podczas pierwszej wizyty u niego. Ale niekiedy nawet pierwsze wrażenie nie przesądza o wszystkim. Warto spotkać się z danym psychoterapeutą dwa, trzy razy i wtedy podjąć decyzję. Bowiem stres na pierwszych wizytach u bywa dość wysoki i utrudnia trafną ocenę, w jakim stopniu rozmowa jest pomocna.

W Poznaniu ceny usług psychologicznych i psychoterapii są nieco niższe, niż w innych dużych miastach Polski i często osiągają poziom około 100zł za 50 minut sesji. Czy to jeden z efektów poznańskiego stereotypu oszczędności? Trudno powiedzieć, ale dla pacjentów prywatnych ośrodków to dobra wiadomość.

O ostatnim roku przybyło w Poznaniu wiele nowych ośrodków psychoterapii. To kolejna dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ z jednej strony konkurencja zmusza do przedstawiania coraz atrakcyjniejszej oferty, z drugiej zaś strony wzrasta dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Mimo to czas oczekiwania na wizytę w wielu prywatnych gabinetach psychoterapii w Poznaniu jest dłuższy niż miesiąc. Niekiedy warto poczekać, jeśli ma się pewność, że właśnie u tego specjalisty ktoś chce korzystać z pomocy.

Zasadność korzystania w fachowej pomocy psychologicznej wynika z faktu, że silna wola, refleksja nad sobą, czytanie książek, wsparcie przyjaciół, choć bardzo pomocne, najczęściej nie wystarczają do szczegółowego wglądu emocjonalnego w siebie, własne mechanizmy oraz do podtrzymania motywacji zmiany. Najczęściej przecież nasze problemy emocjonalne powstawały w relacji z konkretnymi osobami. Tak samo w relacji z drugą osobą mogą zostać przezwyciężone.

Zobacz także: Pomoc w Poznaniu: psychoterapia, uzależnienia, porady.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę w Poznaniu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s