Czy współcześni mężczyźni potrzebują psychoterapeuty?

Pytanie to nie sugeruje, że z współczesnymi mężczyznami coś jest nie tak – wprost przeciwnie. Obserwuje się bowiem, że w prywatnych gabinetach psychoterapii i ośrodkach rozwoju osobistego znaczna część klientów to mężczyźni.

Stereotyp twardego, silnego mężczyzny przez wiele lat powstrzymywał mężczyzn od zajmowania się sferą własnej osobowości, a na zajęciach i warsztatach rozwoju można było spotkać przede wszystkim panie. Dziś ta proporcja się zmienia i wygląda na to, że mężczyźni zaczęli się na poważnie interesować życiem wewnętrznym, swoją psychiką, emocjami i rozwojem.

psycholog, psychoterapeuta mężczyzna poznańJak wspomniano, przez długi czas rozwój osobisty wydawał się dziedziną, z której najczęściej korzystały kobiety. Fala ruchów samoświadomości kobiet wywarła silny wpływ na wiele kultur i krajów, i dotarła także do Polski. Mężczyźni nie pozostają obecnie daleko w tyle. Powstają nawet grupy rozwoju osobistego dla mężczyzn, prowadzone przez polskich i zagranicznych terapeutów i trenerów. Powstają filmy dla profesjonalistów na temat depresji mężczyzn czy specyfiki psychoterapii mężczyzny. Mężczyźni trafiający do psychoterapeuty zaczynają interesować się swoimi uczuciami albo w ogóle odkrywać, że takie mają. Nie przychodzą tylko po to, by zwiększyć wydajność w przedsiębiorstwie, ale także po to, by znaleźć swoje miejsce w rodzinie, wśród przyjaciół i zatrzymać się na chwilę we współczesnym świecie.

Psychoterapia bowiem nie jest wyłącznie „leczeniem” emocjonalnych nieprawidłowości. Jest w równym stopniu pracą nad świadomością siebie, wysiłkiem na drodze lepszego poznania samego siebie, poszukiwaniem nie odkrytych jeszcze własnych zasobów. Mężczyznom zaś obecnie nie wystarcza oparcie własnej samooceny o efektywność, siłę i prestiż. Przychodzą do psychoterapeuty, aby spotkać się z samym sobą.

Sytuacja ta podważa wiele społecznych stereotypów. Okazało się, że kobiety mogą być aktywne, przedsiębiorcze, zaradne, funkcjonować samodzielnie. Okazuje się teraz także, że mężczyźni mają swoją wrażliwą, rzecz by można „kobiecą” część, która zaniedbywana, przypomniała o sobie. Jedynie uwzględniając ją, można zbliżyć się do pełni i równowagi we własnej osobowości. I nie ma to nic wspólnego z gender, idącym w stronę rozmycia cech męskich lub żeńskich.

A co z Poznaniakami, czy poznańscy mężczyźni także chodzą na psychoterapię i czy łatwo im znaleźć dla siebie właściwego psychoterapeutę? Cóż, jeśli wyliczenia oprzeć na listach psychoterapeutów oficjalnych stowarzyszeń terapeutycznych, to w Poznaniu mamy niewiele ponad setkę certyfikowanych psychoterapeutów. Jak zwykle, psychoterapeuci mężczyźni stanowią nie więcej, niż 1/4. Jakie ma to znaczenie? Otóż wielu mężczyzn wybiera psychoterapeutę mężczyznę. Motywy mogą być różne, od czysto wyobrażeniowych („Mężczyzna lepiej zrozumie mężczyznę”) po głębsze, jak chęć wyrównania deficytów związanych z własnym ojcem. Nie znaczy to, że pacjent mężczyzna nie odniesie korzyści w psychoterapii w terapeutką kobietą, jednak mogą być one nieco inne, w przypadku takiej psychoterapii, w której kontakt emocjonalny i relacja są narzędziem terapeutycznym.

Psychoterapia w Poznaniu niesie ze sobą dla mężczyzn sporo ograniczeń i nieco możliwości. Ograniczenia, to dość mała liczba wysoko wykształconych (certyfikowanych) psychoterapeutów mężczyzn. Możliwości zaś wynikają z tego, że dostępni psychoterapeuci reprezentują różne kierunki psychoterapeutyczne.

Zobacz także: Psycholog mężczyzna w Poznaniu.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Czy współcześni mężczyźni potrzebują psychoterapeuty?

  1. Dzień dobry,
    Bardzo spodobał mi się sposób, w jaki napisany jest artykuł. Nie tylko ze względu na stylistykę ale przede wszystkim na treść. Sam jestem psychoterapeutą i obserwuję w swojej codziennej pracy jak zmienia się struktura pacjentów ze względu na płeć. Odsetek mężczyzn szukających nie tylko pomocy w określonych obszarach życia ale również pragnących lepiej poznać siebie, rozwijać się stale rośnie. Z przyjemnością obserwuję jak zmienia się ich sposób widzenia rzeczywistości, jak są skłonni konfrontować się ze swoimi uczuciami – zgadzam się z autorem artykułu – niektórzy je dopiero odkrywają. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tej materii i ilość wykwalifikowanych specjalistów jest jeszcze niewystarczająca. Liczę jednak, że będzie się to zmieniało i dostępność certyfikowanych psychoterapeutów mężczyzn będzie więcej. Wszystkiego dobrego,

    • Można się spodziewać, że będzie coraz więcej, ponieważ jest coraz więcej szkół psychoterapii. Oby nie kosztem jakości, pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s