Studenci w Poznaniu pytają: co po studiach psychologicznych?

Psychologia jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków studiów, także w naszym kochanym mieście Poznań, mimo, że wielu uważa ten kierunek za kiepską inwestycję w siebie, nie rokującą wielu zarobków. Kierunek psychologia kojarzy się przede wszystkim z miejscem kształcenia młodych profesjonalistów w dziedzinie pomagania. Obecnie jednak względnie niewielki procent absolwentów psychologii zajmuje się praktyczną pomocą czy też kształci się dalej w kierunku psychoterapia.

Aby zobaczyć zainteresowanie studiami psychologicznymi, wystarczy popatrzeć na liczbę studentów: w Warszawie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej czy też na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania studiowało swego czasu ponad tysiąc studentów psychologii na roku. Podobnie jest na wielu wyższych szkołach w Poznaniu, Wrocławiu i innych miastach. Na uczelniach państwowych zainteresowanie dochodziło do 20 osób na 1 miejsce.

Do studiowania psychologii przyciąga zwykle ciekawość tajników ludzkiej psychiki i praw nią rządzących, a wg niektórych stereotypów – kłopoty ze zrozumieniem samego siebie. Kolejne studia psychologii pokazują jednak adeptowi, że studiowanie tej dziedziny nie jest sposobem na uzyskanie odpowiedzi na wiele trudnych pytań i stają przed wyborem dalszej specjalizacji.

Co robią absolwenci psychologii? Znaczna część idzie w kierunku pracy bliskiej rynku, dochodowej, dalekiej od nurtu pomocy bliźniemu. Nie ma w tym nic złego, jednak obraz psychologa ulega w ten sposób znacznej zmianie. Już same nazwy kierunków specjalizacji mówią, co będą robić jej absolwenci: psychologia reklamy i zachowań konsumenckich, psychologia społeczna w praktyce, psychologia w biznesie, psychologia zarządzania projektami.

Wielu psychologów wybiera inną pracę, np. szkoleniową, ukierunkowaną na rozwój specyficznych umiejętności, typu asertywność, radzenie sobie ze stresem, komunikacja interpersonalna, treningi twórczości, metody rozwiązywania konfliktów i wiele innych. Zapotrzebowanie na szkoleniowców umiejętności miękkich jest duże, a przy odrobinie szczęścia można dostać dobrze płatną pracę w korporacji.

Jeszcze inni psycholodzy pracują w sądownictwie, zajmując się psychologią penitencjarną albo zostają mediatorami rodzinnymi. Nieliczni podejmują pracę w więzieniach. Znacznie więcej psychologów pracuje w policji.

Psychologowie pracują także w terenie: wyjeżdżają na misje wojskowe, aby udzielać wsparcia w kryzysie psychicznym, związanym często z tzw. stresem pourazowym.

Wreszcie wielu psychologów wybiera pracę z dziećmi i pracują w poradniach psychologicznych, ośrodkach szkolno wychowawczych, przedszkolach, szkołach.

Stosunkowo niewielki procent psychologów to specjaliści w dziedzinie leczenia zaburzeń natury psychologicznej, czyli psychoterapeuci. Jeśli psycholog chce zdobyć umiejętności pracy psychoterapeutycznej z osobami o szerokiej gamie problemów psychicznych, czekają go co najmniej kolejne 4 lata nauki. W Polsce jest przynajmniej kilkanaście ośrodków i instytutów, posiadających odpowiednie akredytacje i atestacje, dzięki czemu mogą przygotowywać kandydatów do certyfikatu psychoterapeuty. Jako psychoterapeuta nie tylko leczy technikami psychologicznymi, ale i pomaga w poznaniu swojego wnętrza i rządzących nim procesów.

Z pewnością zawód psychologa praktyka, jak i spokrewniony z nim zadów psychoterapeuty, to profesje przyszłości. Popatrzmy: zawrotny postęp medycyny, neurologii, farmaceutyki, wciąż nie rozwiązuje ważnych problemów psychicznej natury człowieka. Molekuły medykamentu wciąż nie są tak precyzyjnym narzędziem, jak słowa i emocje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s