Nowoczesny gabinet psychoterapii

Nowoczesny gabinet psychoterapii powinien spełniać kilka ważnych kryteriów merytorycznych i pozamerytorycznych. Warto o nich pamiętać, udając się do specjalisty.

Obecnie znalezienie psychoterapeuty jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Przyczynia się do tego nie tylko ilość specjalistów z dziedziny psychologii, psychiatrii i psychoterapii – niektóre prywatne uczelnie jak Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej kształcą powyżej tysiąca studentów psychologii na pierwszym roku – lecz również dostępność informacji. Bowiem oprócz tzw. „poczty pantoflowej”, książek telefonicznych, reklam w pismach popularnonaukowych, przeważającej ilości informacji dostarcza Internet. Wprowadzenie zapytań typu terapeuta w Poznaniu albo psychoterapeuta poznań generuje przytłaczającą ilość wyników w każdej z dostępnych wyszukiwarek.

Jednak sama wielość placówek psychoterapeutycznych powoduje, że nowoczesny gabinet psychoterapeuty musi sprostać wielu wymogom specyficznym dla tej branży oraz wyzwaniom rynkowym.

Popatrzmy na cechy merytoryczne i pozamerytoryczne nowoczesnej praktyki psychoterapeutycznej.

Do merytorycznych należą kwalifikacje i doświadczenie specjalisty psychologa lub psychoterapeuty. W przypadku psychologa jest to dyplom ukończenia studiów wyższych na poziomie magisterskim, ewentualnie dokument ukończenia specjalizacji w zakresie psychologii klinicznej. Tytuł doktora informuje o dorobku badawczym i nie musi się przekładać na umiejętności praktyczne. W przypadku psychoterapeuty jest to certyfikat lub licencja psychoterapeuty wydana przez podmiot szkolący w psychoterapii, atestowany np. przez Polską Radę Psychoterapii i najlepiej jeszcze inne, nadrzędne wobec krajowego, europejskie stowarzyszenie psychoterapii. Wysokie kwalifikacje nie muszą iść w parze z długim doświadczeniem, jak również na odwrót. Optymalnym rozwiązaniem jest pomoc u psychoterapeuty, posiadającego zarówno udokumentowane kwalifikacje, jak i odpowiednie doświadczenie. Kwalifikacjom w dziedzinie psychoterapii stawia się obecnie coraz większe wymagania na poziomie krajowym jak i europejskim, co przekłada się także na wysokość stawek w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Psychoterapia w Poznaniu nie należy do najdroższych w kraju.

Pozamerytoryczne cechy psychoterapeuty lub ośrodka terapeutycznego to przede wszystkim: osobowość psychologa lub psychoterapeuty, skutkująca u pacjenta poczuciem, że jest widziany indywidualnie, z zainteresowaniem i zrozumieniem. (Wg niektórych badań to właśnie ta cecha ma największy wpływ na skuteczność pomocy psychoterapeutycznej). Ważny jest także klimat szacunku w psychoterapii, wyrażany punktualnością i przejrzystymi zasadami pomagania. Nawet taka pozornie drobna sprawa, jak wystrój i estetyka wnętrza gabinetu, może sprzyjać rozmowie terapeutycznej, zapewniać bezpieczeństwo i skupienie oraz pomagać poczuć się ważnym dla terapeuty, a przede wszystkim dla samego siebie.

Nowoczesność w psychoterapii nie oznacza zakwestionowania tradycji w psychoterapii. Tradycja praktycznie każdej szkoły i modalności terapeutycznej sięga wielu dziesięcioleci wstecz. Każde podejście terapeutyczne jak psychoanaliza relacji z obiektem, terapia gestalt, psychoterapia poznawcza, systemowa – ma swoich prekursorów, w którym myśli i duchu praktykujący współcześnie psychoterapeuta jest w jakiś sposób osadzony. Rozsądny, nowoczesny psychoterapeuta nie odcina się od własnych korzeni. Czerpie z nich, asymiluje je, stara się przełożyć na kontekst współczesnego świata. Nowoczesność przejawia się gotowości u psychoterapeuty do sprostania wysokim, coraz wyższym wymogom tego zawodu. Długie, wieloletnie szkolenie, aktywność naukowo-badawcza, staż kliniczny oraz dożywotnia konieczność corocznego doszkalania się i comiesięcznej lub częstszej superwizji prowadzonej psychoterapii, to niektóre przykłady. Rosną też wymogi etyczne. Dziś np. niedopuszczalne jest rozliczanie się z pacjentem w formie barteru.

Podsumowując, tradycja w psychoterapii związana jest z zakorzenieniem w historii i dorobku danego nurtu, nowoczesność z elastycznym przystosowaniem do wymogów czasów, kultury i społeczeństwa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s